Укрпромінвест-Агро – один з найбільших аграрних холдингів України, частина групи Укрпромінвест, основним власником якої є Петро Порошенко.
Холдинг має значні активи в рослинництві, переробці зерна, виробництві цукру та тваринництві. Бізнес є вертикально інтегрованим як між різними напрямками, так і в загальній структурі групи Укрпромінвест, яка є найбільшим виробником кондитирської продукції в Україні (корпорація Рошен), а також одним з найбільших виробників молочної продукції (Вінницький молочний завод Рошен).
Виробничі активи розташовані в основному у Вінницькій області, а також частково в Черкаській, Житомирській, Полтавській та Дніпропетровській областях.
Історія Укрпромінвест-Агро бере свій початок з 2000 року, коли були придбані Крижопільський цукровий завод (разом з агрофірмами, що були розташовані в зоні роботи заводу) та Вінницький комбінат хлібопродуктів №2. Ще за декілька років до складу групи увійшли Гайсинській та Погребищенській цукрові заводи з рядом агрофірм.
Агрофірми в зоні роботи заводів було виділено в дві окремі великі компанії – ПК Поділля та Зоря Поділля, які на сьогодні є основними операційними компаніями групи з вирощування зернових. Земельний банк кожної з цих компаній складає близько 50 тис. га.
Також було реалізовано будівництво елеваторів – Городківського та Гайсинського, і на сьогодняшній день загальні потужності підприємств по зберіганню зерна, що офіційно належать до Укрпромінвест-Агро оцінюються в 120 тис. тон.
Додатковими потужностями зберігання володіють компанії, що представляють інші напрямки діяльності групи Укрпромінвест, наприклад, Дніпровський крохмалепатковий комбінат, Бісквітний комплекс Рошен, компанія Летичів-Агро. Враховуючи ці елеватори, загальні потужності групи по зберіганню зернових перевищують 300 тис. тон (це дозволяє зберігати на власних потужностях близько 70-80% загального врожаю зернових та олійних групи).
Рослинництво
Земельний банк Укрпромінвест-Агро складає близько 110 тис. га. В сівообороті компанії зазвичай близько 25-30 тис. га займають посівні площі цукрового буряку – компанія майже повністю забезпечена цукровим буряком для переробки і виробництва цукру.
Також в сівозміні холдингу суттєву роль відіграють кукурудза (20-30% загальної площі), соя (20-25%) та пшениця (15-20%).
Динаміка показників врожайності знаходиться у відповідності до загальної динаміки в Україні. Після рекордних врожаїв в 2018 році (врожайність кукурудзи Укрпромінвест-Агро склада 10.2 т/га, сої – 3.9 т/га, пшениці – 6.6 т/га), в 2019-му показники нормалізувалися, а от в 2020 році значний вплив на врожайність пізньої групи зернових мала посуха у Вінницькій області. В результаті, врожайність кукурудзи ПК Поділля склала менше ніж 3 т/га, сої – близько 1 т/га. Не набагато краще справи йшли в Зоря Поділля.
В 2021 році ситуація стабілізувалась – показники врожайності повернулись до нормальних значень.
Виробництво цукру
Укрпромінвест-Агро є одним з найбільших виробників цукру в Україні. В структурі групи функціонує два цукрові заводи, розташовані в Вінницькій області – Крижопільській та Гайсинській. В 2021 році компанія виробила 263.4 тис. тон цукру, що є третім показником серед українських виробників (поступаючись лише Астарті та Радехов-Цукору). Загалом в останні роки Укрпромінвест стабільно входить в трійку провідних українських виробників цукру.
Динаміка виробництва цукру компанією наведена на наступному графіку:
Нагадаємо, що після значного зростання світової ціни на цукор в 2016 році і експортних рекордів українського цукру в 2016-18 роках, наприкінці 2018 року ситуація на світовому ринку значно змінилась – ціни впали майже на 50%, а український експорт цукру майже зупинився.
Цей фактор, а також хороша врожайність цукрових буряків в Україні в 2018 році (наприклад, в Укрпромінвест-Агро врожайність склала 65 т/га, у порівнянні з середнім для останніх п’яти років рівнем в 50 т/га), призвели до значного зростання запасів цукру в українських виробників, а також скорочень посівних площ під цукровими буряками.
В цьому плані Укрпромінвест-Агро був досить послідовним – посівні площі цукрового буряку групи в останні п’ять років були досить стабільними, а динаміка виробництва цукру більше залежала від врожайності буряків (найнижчою врожайність була в 2020 році – близько 42 т/га, найвищою – в 2018 році).
Виробництво борошна, круп та молока
Протягом останніх років Вінницький комбінат хлібопродуктів №2 належить до провідних українських виробників та експортерів борошна, виробляючи близько 150 тис. тон борошна на рік. ВКХП №2 є також одним з найбільших експортерів борошна з України.
Починаючи з 2018 року ВКХП №2 почав переробку гречки на гречану крупу, і з тих пір також належить до провідних виробників гречаної крупи України.
Укрпромінвест-Агро є помітним виробником молока. Річне виробництво молока групою в останні роки складає 23-25 тис. тон.
Фінансові показники
Активи Укрпромінвест-Агро не постраждали після початку широкомасштабного вторгнення російської федерації в Україну, компанія в повному обсязі провела посівну 2022 року. Станом на листопад арофірми Укрпромінвесту активно збирають врожай, а цукрові заводи почали сезон цукроваріння.
Оцінюючи фінансовий стан Укрпромінвест-Агро в останні роки, можна зробити висновок, що він є стабільним, компанії групи фінансують свою діяльність в першу чергу за рахунок власних коштів, кредитне навантаження є абсолютно незначним (Укрпромінвест-Агро майже не використовує банківські кредити). За нашими оцінками річна виручка групи в останні роки в середньому становить $250-300 млн.
Через низьку врожайність основних культур 2020 рік бів не дуже вдалим для компаній групи з точки зору основних фінансових показників (особливо це стосується ПК Поділля та Зоря Поділля). За нашими оцінками виручка Укрпромінвест-Агро в 2020 році склала близько $230 млн, EBITDA - $20-25 млн.
Даних звітності компаній групи за 2021 рік в загальному доступі станом на листопад 2022 року ще немає, але можна очікувати значного покращення як динаміки виручки, так і прибутковості. За рахунок суттєвого збільшення врожайності зернових та олійних, за нашими оцінками виручка Укрпромінвст-Агро в 2021 році склала не менше ніж $300-350 млн.
Інші компанії: