Сільпо
Компанії -> Сільпо

Мережа Сільпо є одним з лідерів українського ринку продовольчого рітейлу, її мережа складається з близько 300 супермаркетів, а товарообіг наближається до 60 млрд грн.

Сільпо є частиною групи Fozzy, яка займає друге місце серед українських продовольчих рітейлерів за обсягами продажів та торгівельною площею. Окрім Сільпо до Fozzy Group входять такі мережі як Фора, Thrash! та, власне, Fozzy.

Станом на середену жовтня 2022 року магазини Сільпо працюють в усіх неокупованих регіонах України, загальна їх кількість – 300 супермаркетів. Найбільше представництво – в Києві, де працює близько 100 торгівельних точок.

Історія мережі

Перші п’ть магазинів Сільпо було відкрито в 2001 році, і спочатку торгівельні точки відкривались на місці старих радянських продуктових універсамів, які мали гарне розташування.

Мережа Сільпо досить швидко розвивалась – на кінець 2002 року в її складі було вже 23 супермаркети, 2005-го – 81 супермаркет. Фактично саме в цей час вона вже стала одним з лідерів ринку.

Динамічний розвиток продовжився до 2008 року, коли настала глобальна фінансова криза, яка суттєво знизила купівельну спроможність українського населення, а також призвела до значних проблем у багатьох компаній з різних сфер бізнесу, включаючи продовольчий рітейл.

Fozzy Group загалом та мережу Сільпо зокрема, не можна віднести до компаній, що постраждали від кризи найбільше (в першу чергу завдячуючи не надто високому борговому навантаженню), тому в кризові роки мережа лише уповільнила свій розвиток. Інші ж конкуренти – такі як Метро, Фуршет, Велика Кишеня, майже зовсім зупинили відкриття нових магазинів. Деякі з них взагалі збанкрутували.

Таким чином, в період з 2010 по 2013 роки лідери ринку – Fozzy Group та АТБ Маркет значно збільшили свій відрив від інших компаній. В 2013 році виручка АТБ склала 28 млрд грн, Fozzy – 25 млрд грн, а у найближчого конкурента – Метро – лише 9 млрд грн.

Близько 75% виручки Fozzy Group генерувала саме мережа Сільпо, в якій наприкінці 2013 року було вже близько 240 супермаркетів.

Кредитна історія

Криза 2014-15 років та окупація частини української території мали вплив на діяльність Сільпо, який можна порівняти з 2008-09 роками за тим виключенням, що в результаті нової кризи компанія отримала довгі і важкі переговори щодо реструктуризації боргу з російським ВТБ банком.

Загальна сума боргу на кінець 2013 року становила близько 2.5 млрд грн, при цьому борг був більшою частиною номінований в іноземній валюті (тобто через девальвацію гривні у 2014-15 роках більше ніж подвоївся у гривневому еквіваленті). При виручці мережі в більше ніж 20 млрд грн на рік, ця сума боргу була абсолютно нормальною для діяльності компанії. При цьому, маючи власні проблеми в роботі на українкському ринку, ВТБ вимагав термінового повернення заборгованості. Велися важкі переговори, які закінчилися ... виходом ВТБ з українського банківського ринку.

Сільпо отримав славу жорсткого переговірника з банками, але це не завадило мережі уже в 2020 році отримати кредит від ЄБРР – Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, який має досить жорсткі вимоги до кредитної якості своїх позичальників. Мережа Сільпо і Fozzy Group ці вимоги задовільнили, тому можна зробити висновок, що ситуація з ВТБ мала досить обмежений вплив на якість компанії як позичальника.

Конфлікт з ВТБ та криза знову уповільнили розвиток мережі, а в 2016-18 роках розпочалася загальна оптимізація та реструктуризація її діяльності. Якщо на кінець 2015 року в Сільпо було 266 супермаркетів, наприкінці 2017 року – вже 235. Інші були частково закритими, а частково – передані новоствореній мережі Fozzy Group – Thrash!

Новий формат

Не бажаючи входити в пряму цінову конкуренцію з АТБ, Сільпо позіціонувала себе як мережа в ціновому сегменті середній+. Оперуючи передусім в Київському регіоні, де купівельна спроможність населення вища, ніж в середньому по Україні, маючи досить непогані локації для більшості своїх супермаркетів, Сільпо завжди мала хороші показники щодо виторгу з одинці торгівельної площі навіть не будучи мережею з дешевими цінами.

Конкуренцію в цільовому сегменті Сільпо складала в першу чергу мережа Novus, яка також активно розвивалась в Київському регіоні.

Але Сільпо пішла далі – була створена концепція унікальних дизайнерських магазинів. За цією концепцією кожен магазин повинен був нести свою власну історію, мати власний стиль і дизайн. Компанія намагалась створити для своїх споживачів унікальний досвід та враження, чим виділіти себе серед усіх інших мереж.

Були відкриті суперкмаркети у стилі Stalker, Пригоди Тома Сойєра, Історія Подолу, Петриківський Розпис та в багатьох інших стилях. Лише в 2021 році було відкрито 35 дизайнерських супермаркетів, а всього протягом останніх декількох років – більше 100. Сільпо активно впроваджує технології енергозберігання та сортування вторинної сировини (це один з напрямків співробітництва з ЄБРР).

Визначившись з ринковим сегментом, Сільпо відновило розширення мережі. На кінець 2019 року вона складалася з 258 супермаркетів, 2020-го – 276, а в 2021-му – вже 333. В 2021 році Сільпо поглинула залишки мережі Фуршет, яка п’ятнадцять років тому була головним конкурентом Сільпо на ринку продовольчого рітейлу України, але в останні роки фактично була банкрутом.

Кількість магазинів Сільпо

Торгівельна площа магазинів Сільпо зросла з 340 тис. кв м на кінець 2017 року до 484 тис. кв м на кінець 2021-го.

Фінансові показники

Динаміки виторгу компанії (з 2017 року оператором мережі є ТОВ Сільпо-Фуд) знаходиться у відповідності до збільшення торгівельних площ – з 2018 року по 2021 рік збільшення торгівельної площі склало близько 35%, в той час як чистий дохід Сільпо-Фуд від торгівельної діяльності – на 56%. Виторг з 1 кв м площі за цей період збільшився в середньому на 15-20%, причиною чому стало зростання цін (в реальному вимірі, без врахування інфляції, продажі з 1 кв м залишались досить стабільними).

Загалом же фінансовий стан компанії за підсумками 2021 року можна визначити як середній.

Загальна виручка (без ПДВ) ТОВ Сільпо-Фуд в 2021 році склала 72.8 млрд грн, з яких 58.8 млрд грн – чистий дохід від роздрібної торгівлі (інша частина – оптові та експортні продажі). Валовий прибуток (різниця між виручкою та собівартістю реалізованого товару) – 20.6 млрд грн, валова маржа 28%, що є досить високим показником як для продовольчого рітейлу та частково може бути пов’язано з тим, що Сільпо працює в досить високому ціновому сегменті.

Виручка Сільпо

Незважаючи на високу валову маржу, компанія демонструє операційний збиток, який в 2021 році склав -418 млн грн. При цьому в структурі витрат компанії є витрати, пов’язані з торгівельним знаком та амортизацією торгівельних марок, без врахування яких результат був би суттєво кращим (близько 1.5 млрд грн). Ми оцінюємо EBITDA (операційний прибуток до амортизації) компанії в 2021 році на рівні близько 3.5 млрд грн.

Операційний грощовий потік склав 8 млрд грн та був направлений на розвиток мережі.

Структура балансу компанії є досить типовою для продовольчого рітейлера. Товарні запаси повністю фінансуються за рахунок торгівельного кредиту від постачальників, їх середній оборот складає близько 45 діб, що є близьким до середнього показника для українських продовольчих рітейлерів. Власний капітал негативний (-3 млрд грн), що компенсується заборгованістю перед пов’язаними компаніями (3.5 млрд грн).

На 31.12.21 сума банківських кредитів на балансі ТОВ Сільпо-Фуд склала 3.8 млрд грн, більша частина з них була номінована в національній валюті, що позитивно з точки зору валютних ризиків. Загалом, кредитна нагрузка компанії є не дуже значною.

Вплив війни

Вторгнення рф в Україну, що розпочалося в лютому 2022 року, мало суттєвий негативний вплив на діяльність мережі.

В лютому та березні компанія призупинила роботу 38 магазинів у Київській, Харківській, Чернігівській та Сумській областях, але станом на кінець серпня роботу цих магазинів було поновлено. Також в зоні бойових дій та на окупованих територіях було втрачено 31 супермаркет, частина з яких зазнала часткових або повних руйнувань. В результаті бойових дій було знищено один з розподільчих центрів компанії у Київській області.

Компанія активно проводила перемовини з орендодавцями щодо зменшення розміру орендної платні за торгівельні площі, також частково відбулося зменшення витрат на оплату праці персоналу.

Було проведено реструктуризацію виплат по кредитному портфелю компанії.

В результаті, Сільпо вдалося не лише стабілізувати свою операційну діяльність, але й навіть продовжити процгс відкриття нових супермаркетів. Так, вже у вересні-жовтні було відкрито нові дизайнерські магазини в Ужгороді та Рівному, і станом на середену жовтня у мережі знову функціонують 300 супермаркетів.

Інші компанії: