ЕКО Маркет
Компанії -> ЕКО Маркет

Мережа ЕКО Маркет є помітним гравцем українського ринку продуктового рітейлу, виторг мережі в 2021 році склав близько 8 млрд грн.

На сьогоднішній день ЕКО Маркет є частиною групи Баядера, яка була створена ще у 1991 році та спочатку займалася імпортом та дистрибуцією алкогольної продукції.

Засновники групи – нині покійна Ольга Нечитайло-Ріджок, її син Святослав Нечитайло, а також сестра – Наталія Бондарєва.

На початку 2000-х Баядера розпочала власне виробництво алкогольної продукції (Національна горілчана компанія – ТМ Хлібний Дар, Коблево, Marengo та інші), ставши до 2008 року лідером цього ринку.

Оператор роздрібної торгівлі – компанія ТОВ Еко – була створена у 2002 році, перший же магазин нової мережі був відкритий в Чернігові у 2003 році.

Концепція мережі – Економний супермаркет, що означає ширший асортимент мережі порівняно з дискаунтерами типу АТБ, але нижчі ціни порівняно з Сільпо, Фуршетом або Великою Кишенею. Таким чином, ціновий сегмент ЕКО Маркета можна визначити, як середній-.

Враховуючи наявність фінансового ресурсу для розвитку за рахунок прибутків, що генерувало виробництво та торгівля алкогольною продукцією, а також той факт, що в Україні ринок організованого продуктового рітейлу зростав дуже високими темпами аж до початку фінансової кризи у 2008 році, мережа ЕКО Маркет розвивалася дуже активно. До кінця 2007 року вона вже налічувала 42 магазини, її виручка становила близько 740 млн. грн (близько $150 млн за тодішнім курсом долару до гривні).

Вже на той час ЕКО Маркет впевнено входив до ТОП-10 українського продуктового рітейлу.

Фінансовий стан мережі був відносно непоганим, кредитне навантаження - не дуже велике (хоча здебільшого - доларове), таким чином, фінансова криза 2008 року хоч і негативно позначилася на бізнесі, цей вплив був не таким значним, як на деякі інші мережі (ті ж Фуршет і Велика Кишеня, а також Амстор, Євротек, Большая Ложка, Rainford, та ряд дрібніших мереж, які збанкрутували або були близькими до цього).

ЕКО Маркет використав кризу як можливість для зростання - на кінець 2010 року мережа складалася з 68 торгових точок, у 2013-му їх кількість збільшилася до 100 (у тому ж році виручка мережі склала 3.6 млрд грн - компанія посіла восьме місце серед продуктових мереж України за обсягом товарообігу).

ЕКО Маркет кількість супермаркетів

*-з врахуванням франчайзингової мережі

Кризу 2014-15 років вся група Баядера переживала важче, ніж попередню, насамперед тому, що рідним містом власників групи була Горлівка, на території якої вели активні бойові дії під час конфлікту на Донбасі.

В бізнесі справи були кращими – основні виробничі потужності з виробництва алкогольної продукції перебували в Черкаській та Миколаївській областях, що стосується ЕКО Маркету, то Донецька та Луганська області не були ключовими для компанії (майже половина магазинів мережі на кінець 2013 року була розташована в Києві та Київській області).

Навіть незважаючи на втрату кількох супермаркетів на непідконтрольній Україні території Донбасу, в мережі залишалося більше сотні магазинів, а зростання виручки в 2015 році порівняно з попереднім склало близько 20% (як і в інших мереж, в основному за рахунок інфляції, але все ж таки це було позитивним фактором).

Кредитне навантаження мережі залишалося на відносно середньому рівні (співвідношення боргу до виручки на кінець 2013 року становило близько 14%), тож ЕКО Маркет спробував скористатися і цією кризою як можливістю для зростання.

Наприкінці 2015 – на початку 2016 року ЕКО Маркет поглинув близько 20 магазинів мережі Бі-маркет і довів загальну кількість своїх супермаркетів до 120.

Щодо конкуренції на ринку продуктових мереж, то в низькому ціновому сегменті все більше збільшувалася конкуренція з боку АТБ . Основними перевагами АТБ порівняно з конкурентами були низькі ціни та високий оборот товарів (в АТБ він сягав 25 днів проти 45-50 у ЕКО Маркета). Маючи магазини більшої площі та ширшого асортименту, конкурувати з АТБ у низькому ціновому сегменті було складно.

Мережа ЕКО Маркет зосередилася на оновленні та переформатуванні існуючих магазинів. Також у спробі пришвидшити оборотність було реалізовано скорочення асортименту продукції на полицях.

Таким чином, магазини мережі, як і раніше, працювали в ціновому форматі середній-, але керівництво ЕКО Маркет намагалося зробити супермаркети зовні більш привабливими для покупців порівняно з АТБ і конкурентами із середнього цінового формату.

Продажі мережі загалом реагували на зміни позитивно – у 2018 році чистий дохід мережі збільшився порівняно з попереднім роком на 21% (при продуктовій інфляції на рівні 11%) і склав близько 6.5 млрд грн. Частка мережі на ринку організованого продуктового рітейлу України становила близько 2.5%.

ЕКО Маркет виручка

*-з врахуванням франчайзингової мережі

Наприкінці 2018 року відбувся наступний – уже кількісний – стрибок у розвитку. Мережею ЕКО Маркет було здійснено поглинання західноукраїнської мережі Колібріс. Магазини цієї мережі почали працювати під вивіскою ЕКО Маркет, проте, за франчайзинговою схемою (тож показник виручки оператора мережі - ТОВ Еко - не враховує ці магазини). Більш масштабний вихід на ринок Західної України зрозумілий – нижча у порівнянні з іншими регіонами країни конкуренція.

Поглинання Колібріс стало останньою важливою подією у розвитку компанії за останні роки. Протягом 2020-2021 років загальна кількість магазинів ЕКО Маркет вже знижувалась – з близько 150 на кінець 2019 року до 137 у грудні 2021 року.

Зменшився і виторг ТОВ Еко (з 6.3 млрд грн в 2019 році до 6 млрд грн в 2021 році), незважаючи на зростання купівельної спроможності населення та певну інфляцію (протягом 2020-21 років загальна продуктова інфляція склала близько 14%).

Загалом, станом на кінець 2021 року фінансовий стан мережі можна назвати непоганим. Кредитне навантаження мережі було досить невелике (близько 600 млн грн на кінець 2021 року, співвідношення боргу до продажу – близько 10%). В останні роки оборотність товарів в ЕКО Маркеті складає близько 40 днів, як і для інших продуктових мереж, вся операційна діяльність фінансується відстрочками постачальників (до 80-90 днів).

Наприкінці 2021-го, основний ризик для ЕКО Маркет ми вбачали у зростаючій конкуренції серед продуктових мереж, а також у досить невизначеному форматі самої мережі ЕКО Маркет.

У ціновому сегменті середній/середній- гравцям було не дуже комфортно. Це можливо було побачити і по ЕКО Маркет, і, наприклад, по французькій мережі Ашан, показники виручки якої останніми роками також стагнували. Закрилася мережа Фуршет, періодично вели переговори щодо продажу власники ВК/Велмарту.

Зі свого боку ми вважали, що ЕКО Маркет можна було розглядати як одну з потенційних цілей для поглинання іншими гравцями ринку.

2022 рік

Розмірковування щодо майбутнього мережі повністю змінились після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року.

Після початку вторгнення, як і інші мережі, діяльність ЕКО Маркету зазнала суттєвих змін. Частина супермаркетів (наприклад, в Чернігові, Миколаєві, Вінниці та Бучі) була пошкоджена під час обстрілів, декілька магазинів залишилась на окупованій території. Змінились логістичні шляхи постачання продукції, компанія скоротила асортимент товарів.

При цьому майже відразу після початку повномасштабного вторгнення власники та менеджмент ЕКО Маркет прийняли рішення працювати на прифронтових територіях і відкриватися одним із перших на деокупованих. Лише нещодавно було закрито магазин в Бахмуті, станом на січень 2023 року продовжують працювати супермаркети в Краматорську та Костянтинівці.

В 2022 році було відкрито лише один новий ЕКО Маркет – на Сумщині, а загалом,станом на кінець 2022 року працювало 125 супермаркетів мережі (-12 иагазинів у порівнянні з груднем 2021 року).

В планах компанії на 2023 рік в першу чергу значиться збереження існуючої кількості магазинів, оптимізація та компенсація витрат, понесених мережею в 2022 році.

Фінансові показники

Нижче ми представляємо основні фінансові показники ТОВ Еко (основна операційна компанія ЕКО Маркет), без урахування франчайзингової мережі:
Млн грн 2018 2019 2020 2021
Виручка (без ПДВ) 6 556 6 338 6 146 5 964
EBITDA 120 282 309 310
EBITDA маржа, % 1.8% 4.5% 5.0% 5.2%
Чистий прибуток -73 3 36 49
Середній термін обороту товарів, днів 35-40

Інші компанії: