McDonald’s Україна
Компанії -> McDonald’s Україна

За 25 років роботи McDonald’s став знаковою компанією для України, саме його повернення на ринок восени 2022 року чекала найбільша частка українських споживачів.

Початок розвитку

Перший ресторан McDonald’s в Україні було відкрито 24 травня 1997 року в Києві біля метро Лук’янівка.

На наступний день ще один заклад було відкрито на Севастопільській площі, а незабаром ще три – на Поштовій площі, Хрещатику та біля станції метро Лівобережна.

Перший гамбургер коштував близько двох гривень, а біг- мак – близько семи. На той час курс гривні по відношенню до долара дорівнював близько 1.85 грн за 1 долар, тобто в валютному еквіваленті ціна гамбургера складала трохи більше, ніж один долар (до речі, станом на середину грудня 2022 року, ціна гамбургера в доларах майже не змінилась, а ось ціна біг-мака навіть зменшилась).

В подальші роки компанія активно розвивалась в Україні. За перші десять років роботи McDonald’s інвестував в розвиток більше ніж $80 млн, відкривши більше п’ятдесяти закладів.

Станом на початок 2007 року мережа налічувала 56 ресторанів (з яких 22 було розташовані в Києві, інші – як правило, в інших найбільших містах України). В той час McDonald’s планував досягти позначки в 100 ресторанів вже за 5-7 років.

На жаль, криза 2008 року, анексія Криму та бойові дії на сході України 2014=15 років внесли свої корективи в ці плани. Компанія продовжила свій розвиток (нові фастфуди відкривались кожного року), але значно повільнішими темпами, ніж планувалось (позначки в 100 ресторанів вдалося досягти лише в 2021 році).

Кількість ресторанів McDonald's в Україні 2016 - 2021

Операційне управління всіх без виключення закладів McDonald’s в Україні здійснювалось безпосередньо самою групою – а саме компанією «Макдональдс Юкрейн Лтд».

В Україні McDonald’s зовсім не відкривав закладів по франшизі, на відміну від глобального розвитку – серед 40 031 закладів групи, що працювали в більше ніж 100 країнах світу станом на кінець 2021 року, 37 295 чи 93% оперували по франшизі.

Інша особливість українських ресторанів компанії – в них не продають пиво (як це роблять в деяких інших країнах світу). В 2003 році був запущений пілотний проект, але компанія відмовилась від подальшого його розвитку – в очах українських споживачів ресторани McDonald’s – це в першу чергу сімейні заклади.

Найпопулярнішими закладами в Україні завжди були ресторани біля залізничних вокзалів в Києві та Одесі. Традиційно вони входять до найбільш відвідуваних ресторанів McDonald’s в світі.

Також ще в 2014 році компанія показала себе як такою, що з великою увагою ставиться до санкційної політики США.

Незважаючи на прибутковість роботи до цього, після анексії Криму росією в 2014 році McDonald’s відразу закрив свої ресторани, що були розташовані на півострові (в Ялті, Сімферополі та Севастополі).

Також компанія втратила п’ять фастфудів в Донецькій та Луганській областях. Загалом в 2014 році компанія втратила 15% свого обороту (але навіть за цих умов збиток McDonald’s в Україні в 2014 році склав лише 70 млн грн, при тому, що вже в 2015 році прибуток перевищив 100 млн грн).

До речі, щодо прибутковості роботи в Україні, в інтерв’ю проекту «Зе Інтерв’юер» генеральний директор McDonald’s Україна Юлія Батрітдінова в 2021 році зазначила, що всі без винятку заклади в країні є прибутковими.

Постачальники McDonald’s в Україні

Щодо роботи з постачальниками, то в цьому плані основними чинниками співпраці є стабільність, якість та ефективність.

Перелік основних постачальників є стабільним протягом десятирічь. 60% постачальників – українські виробники (близько 50 компаній станом на початок 2022 року).

Частина постачальників входить до великих міжнародних груп.

Починаючи з 2003 року м’ясо постачається з Козятинського м’ясокомбінату компанією Осі Фуд Солюшнс Україна, що входить до міжнародного холдингу Osi Group, який з 1955 року є одним з основних партнерів McDonald’s у всьому світі (виручка Осі Фуд Солюшнс Україна в 2021 році склала 1.1 млрд грн).

Постачальником булочок є компанія Bimbo QSR, що належить до міжнародної групи Grupo Bimbo зі штаб-квартирою в Мексиці (до 2017 року українське виробництво функціонувало під брендом американської компанії East Bolt, яка пізніше була куплена за $650 млн зазначеною мексиканською групою). Виробничі потужності компанії розташовані в Дніпрі, в 2021 році її загальна виручка склала 310 млн грн.

Значну частину постачань реалізують і відомі українські виробники.

Постачальником молочних продуктів для McDonald’s Україна є Білоцерківський молочний завод (що входить до групи Терра Фуд, власником якої є український бізнесмен Станіслав Войтович), яєць – компанія Овостар, соків – T.B. Fruit, кетчупів (до початку широкомасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року) – Чумак.

Основним продуктом, що для потреб мережі імпортується в Україну, є картопля (імпортується з Польщі).

Фінансові показники McDonald’s в Україні та групи в цілому

В Україні McDonald’s розвивався за власні кошти, не залучаючи кредитні ресурси.

Динаміка виручки Макдональдс Україна в останні роки виглядала наступним чином:

Виручка McDonald's в Україні 2007 - 2020

Щодо прибутковості, то в останні роки валова прибутковість компанії складала в середньому близько 50% (це означає, що торгова націнка в фастфудах, не враховуючи витрати на збут та адміністративні витрати, складала 100%). Операційна прибутковість також знаходилась на хорошому рівні – в останні декілька років EBITDA маржа складала близько 15%.

Чистий прибуток Макдональдс Україна в останні роки демонстрував позитивну динаміку – якщо в 2016 році він складав близько 300 млн грн, то в 2019-му – вже 960 млн грн, в 2020-му – 715 млн грн (незважаючи на негативний вплив коронавірусних локдаунів).

Глобально McDonald’s входить до переліку ТОП-50 найдорожчих компаній світу – станом на середину грудня 2022 року її капіталізація склала $194 млрд. В 2021 році консолідована виручка групи становила $23 млрд – на 21% вище ніж в попередньому році. 42% від загальної виручки склали продажі ресторанів, які напряму управляються компанією, решта – дохід від франшизи (при цьому загальна виручка всіх ресторанів, включаючи ті, які працюють по франшизі, в 2021 році склала $112 млрд).

Загальний операційний прибуток групи в 2021 році склав $10 млрд, чистий прибуток - $7.5 млрд.

McDonald’s платить багато дивідендів. В 2020 році їх сума склала $3.7 млрд, в 2021-му - $3.9 млрд.

Станом на кінець 2021 року при загальній балансовій вартості активів McDonald’s на рівні $53.6 млрд, довгостроковий борг McDonald’s склав $35.6 млрд, ще $13 млрд – це майбутні зобов’язання з оренди. Балансова вартість власного капіталу була негативною.

Тож капіталізація групи відображає її здатність генерувати додатні грошові потоки в майбутньому та фактично відображає вартість бренду McDonald’s (компанія коштує значно більше, ніж її активи).

Активний розвиток і нові плани

Враховуючи хороші фінансові результати компанії в Україні, починаючи з 2016 року, та зростання купівельної спроможності українського населення протягом останніх декількох років, McDonald’s мав досить амбітні плани щодо своєї подальшої експансії.

Сума інвестицій, яку компанія планувала вкласти в свій розвиток в 2021 році складала $41 млн (для порівняння за попередні 20 років було вкладено близько $300 млн, або в середньому $15 млн на рік).

Розвиток і справді був дуже активним – якщо станом на кінець 2020 року в мережі було 97 фастфудів, на кінець 2021-го – вже 109.

21 травня 2021 року в Харкові в ТРЦ Nikolsky було відкрито сотий ресторан McDonald’s в Україні. Також відзначимо, що в 2021 році відкрився перший в Україні ресторан, розташований уздовж автомагістралі (в селі Гора Бориспільського району Київської області).

Компанія планувала і далі розвивати цей напрямок і вела перемовини з АЗС про відкриття ресторанів на автозаправках. Найбільш вірогідним потенційним партнером щодо розвитку цього проекту називалась мережа ОККО.

2022 рік

Після початку повномасштабної російської агресії в лютому 2022 року McDonald’s відразу закрив всі свої заклади в Україні. При цьому компанія продовжувала підтримувати своїх співробітників та виплачувала їм заробітну плату.

При цьому, на відміну від деяких конкурентів (наприклад, мережі KFC, яка відновила роботу в Україні ще навесні) McDonald’s не поспішав перезапускати бізнес в умовах військового стану. Лише в серпні почалися ширитись чутки про відновлення роботи закладів в Києві. Перші заклади наново відкрились 20 вересня, і спочатку працювали лише в режимі доставки (використовуючи сервіс Glovo).

Поступове відновлення роботи фастфудів мережі тривало майже всю осінь, і станом на кінець грудня в Україні працювало 64 ресторани.

Окремо відзначимо і вихід компанії з росії. 14 березня компанія закрила свої 850 ресторанів в країні-агресорі, а вже 16 травня оголосила про повний вихід з російського ринку. Втрати McDonald’s від цього кроку оцінюються в більше ніж $1 млрд, але незважаючи на це, за перші дев’ять місяців 2022 року чистий прибуток групи склав $4.3 млрд.

Інші компанії: