Novus
Компанії -> Новус

Мережа Novus – один з лідерів продуктового ритейла Києва та Київської області, також компанія входить до переліку найбільших продуктових мереж всієї України.

Novus входить до групи "БТ Інвест Україна", створеної в 2007 році колишніми власниками компанії-виробника соків Сандора Раймондасом Туменасом та нині покійним Ігорем Беззубом (Сандора була продана Pepsi в першій половині 2007 року за близько $700 млн).

В Україні, окрім Novus, до складу групи входять будівельна компанія Stolitsa Group (в даному проекті партнеркою БТ Інвест з часткою 30% є українська бізнесвумен Владислава Молчанова), розважальний торговий центр Retroville, а також зерновий термінал Єврозовнішторг (ЄВТ) у Миколаєві.

Запуск мережі

На кошти від продажу Сандори в 2008 році БТ Інвест почала розвивати бізнес в продовольчому рітейлі.

Перші роки пішли на експерименти – пошук «власного» формату, підбір команди та налагодження бізнес-процесів.

Перший магазин Novus було відкрито в містечку Корець Рівненської області в 2008 році – БТ Інвест придбала невеличку роздрібну мережу Райцентр, що складалася з декількох магазинів на Західній Україні. Площа цього магазину складала лише 250 кв м.

Наприкінці того ж року БТ Інвест придбала ще одну регіональну мережу - Ален, найбільшу на той момент продовольчу мережу в Севастополі, яка об'єднувала близько десятка магазинів загальною площею 27 тис. кв. 2009 став роком можливостей для компаній, які не постраждали внаслідок впливу глобальної фінансової кризи. Однією з таких компаній була БТ Інвест.

Наприкінці 2009 року Novus вийшов на київський ринок, відкривши два перші супермаркети. Слід зазначити, що момент виходу на ринок продовольчого рітейлу був дуже хорошим – багато великих українських мереж (Велика Кишеня, Фуршет, Амстор) тільки починали приходити до тями після фінансової кризи кінця 2008 – початку 2009 років. Вони були досить сильно закредитованими, і про розвиток бізнесу практично не йшлося.

Novus мав свою власну концепцію, досить нову для України, і фінансовий ресурс, щоб планомірно нарощувати свою частку ринку.

Щодо концепції – Novus почав працювати в сегменті середній+, що було досить сміливим рішенням з огляду на падіння купівельної спроможності українського населення внаслідок кризи. Основні ж труднощі з точки зору операційної діяльності полягали в тому, що мати лише по кілька магазинів у різних регіонах країни було не вигідно через великі логістичні витрати.

У підсумку, в 2012 році цільовими регіонами для розвитку було обрано Київ (місто з найбільшою купівельною спроможністю населення), а також Севастополь (в якому вже працювало досить багато магазинів мережі для побудови ефективної системи закупівель та логістики).

Як правило, Novus не орендував, а будував нові супермаркети в локаціях, що підходили для концепції мережі.

Генеральним директором мережі у 2010 році став Ігор Ланда, який був одним із топ-менеджерів Сандори в пору володіння цією компанією БТ Інвест. За умовами контракту між БТ Інвест та Pepsi Ігор не мав права працювати у БТ Інвест протягом трьох років після продажу Сандори. Коли цей період закінчився, він приєднався до команди Novus.

На початок 2013 року мережа вже налічувала 21 магазин, з яких 18 власних та лише три орендовані.

Масштабування

Після цього відбулось прискорення у розвитку, одним з основних драйверів якого стало залучення в лютому 2013 року кредиту ЄБРР на $50 млн. В 2013 році було відкрито одразу дев'ять нових магазинів мережі (з них вісім у Києві), при цьому виручка компанії того ж року досягла 2.5 млрд грн (близько $300 млн за тодішнім курсом).

Як показав час, залучення кредиту в доларах у 2013 році було не найкращою ідеєю, адже протягом наступних двох років гривня девальвувала на 70%. Також великою проблемою стало те, що значна частина мережі на початок 2014 року функціонувала в Севастополі.

Спочатку компанія не вносила змін в їхню діяльність, проте через деякий час власники провели перереєстрацію магазинів і продовжили роботу мережі під вивіскою Novus аж до 2020 року (коли мережа була продана).

Що ж до впливу девальвації гривні, в першу чергу вона призвела до зниження темпів розвитку мережі – у 2014 році було відкрито лише три нові супермаркети.

В цілому фінансовий стан компанії залишався досить непоганим. Продуктова інфляція (протягом 2014-15 років ціни на продукти харчування в Україні зросли на 64%) призвела до зростання виручки всіх українських мереж, у тому числі Novus, що покращило співвідношення боргового навантаження до виручки та збільшення прибутку мережі.

Вже в другій половині 2015 року компанія розпочала більш активний розвиток – було відкрито п'ять нових магазинів в Києві та області, а також був запущений пілотний проект – два франчайзингові магазини у Миколаєві. На кінець року мережа Novus складалася з 35 магазинів (вже без урахування кримських), річний виторг досяг 4.3 млрд грн (+72% до 2013 року).

Кількість магазинів мережі Новус

2016-го стався скандал із рейдерською атакою на БТ Інвест – на неназваних осіб було переоформлено корпоративні права на компанії групи. Атаку вдалося зупинити, для чого знадобилося втручання вищих посадових осіб МВС України.

Бізнес продовжував розвиватися, проте не такими високими темпами, як раніше (у 2016-2017 роках було сумарно відкрито 8 нових супермаркетів). Зазначимо, що конкуренти розвивалися приблизно однаковими темпами з Novus чи повільніше, тож Novus поступово нарощував свою частку ринку у Києві та області.

Виходячи з обсягу виручки компанії, а також офіційної статистики роздрібного товарообігу, частку мережі на ринку організованого продуктового рітейлу Києва та області у 2017 році можна оцінити в 11-12% (частка ринку в усій країні загалом склала близько 3%).

З інших важливих подій 2017 року виділимо отримання нового кредиту ЄБРР на $25млн, який був спрямований на подальший розвиток мережі – у планах було відкриття ще десяти магазинів у Києві та Київській області, а також будівельно-логістичного центру (який був відкритий наприкінці 2018 року) в Софіївській Борщагівці під Києвом.

Взагалі ж, після 2016 року купівельна спроможність українського населення зростала, тож до кінця 2017 – початку 2018 року більшість мереж відчувала себе впевненіше. Компанія АТБ Маркет відкривала по 100 нових магазинів на рік, мережа Сільпо почала переходити до більш преміальної ніші, відкриваючи дизайнерські магазини, активно зростала мережа Varus.

Novus був у своєму розвитку досить консервативним, мережа росла повільно, але при цьому зберігала свою частку ринку в Києві.

За підсумками 2019 року кількість магазинів мережі становила 43, виручка – майже 9.3 млрд грн, EBITDA – близько 1 млрд грн.

Динаміка виторгу мережі Новус

Новий час та повномасштабна війна

У 2020 році Novus отримав новий імпульс для свого подальшого розвитку. По-перше, було підписано договір про новий кредит від ЄБРР та синдикату комерційних банків на $100 млн (у рамках цього договору у 2020 році компанія отримала близько $60 млн). По-друге, восени 2020 року було оголошено про поглинання Novus'ом першої іноземної мережі, яка свого часу почала працювати в Україні, – Billa.

На той момент мережа Billa складалася з 35 супермаркетів, розташованих переважно у Києві та області. Тож з погляду географії Billa чудово вписувалася у концепцію Novus. За оцінками в пресі сума операції склала близько $70 млн, додаткові вкладення в ребрендинг мережі (який завершився вже у 2022 році) становлять близько 10-15 млн грн на один магазин.

За рахунок покупки Billa, Novus зміцнив свої позиції як однієї з провідних продовольчих мереж Києва – поряд із Сільпо. І саме Сільпо ми бачимо основним конкурентом Novus на ринку в сегменті середній+.

Виторг Billa в 2020 році (до поглинання) складав близько 2.6 млрд грн, Новус - 10.8 млрд грн, тож за нашими очікуваннями, тож об'єднана мережа повинна була генерувати (в цінах 2020 року) оборот близько 13.5 млрд грн.

Згідно інформації з відкритих джерел загальний чистий дохід компанії Новус Україна, що оперує мережею, в 2021 році склав 17.3 млрд грн (в 2022 році – 16 млрд грн). З іншого боку, в одному з інтерв’ю на початку 2023 року операційний директор мережі Олексій Панасенко зазначив, що в 2022 році виторг мережі (без ПДВ) склав близько 13.75 млрд грн, що майже дорівнює показнику попереднього року.

Оскільки станом на початок 2023 року звітність групи за 2021 та 2022 роки на її офіційному сайті не представлена, для оцінки виторгу мережі ми базуємось на інформації Олексія Панасенка (яка співпадає з нашими власними оцінками).

Щодо впливу повномасштабного російського вторгнення на діяльність компанії, основні збитки було завдано під час бойових дій в Київському регіоні в березні 2022 року.

Внаслідок обстрілів суттєвих пошкоджень зазнали два супермаркети групи в Бучі (один з них було майже повністю зруйновано та відновлено лише в грудні), а також магазин в київському ТРЦ Retroville, в який влучила російська ракета.

За оцінками компанії сума прямих збитків Novus від російської агресії склала близько 500 млн грн.

Загальна кількість супермаркетів Novus станом на грудень 2021 року складала 87 магазинів, станом на середину квітня 2023 року – 84.

Загальна торгівельна площа мережі станом на початок 2023 року – близько 150 тис. кв м.

Фінансові показники

Нижче ми наводимо основні фінансові показники ТОВ Новус Україна - операційної компанії групи. Основна частина нерухомості, в якій розташовано супермаркети Novus, належить пов'язаним компаніям, яким Новус Україна сплачує орендні платежі, тож фактична прибутковість мережі (в першу чергу операційний та чистий прибуток) більша, ніж прибутковість ТОВ Новус Україна:

Млн грн 2019 2020 2021 2022
Виручка (без ПДВ) 9 320 10 823 14 500* 13 750**
EBITDA 996 1 077 1 384 193
EBITDA маржа, % 10.7% 10% 9.5% 1.4%
Чистий прибуток 190 -370 144 -2 518
Середній термін реалізації товарів, днів 40-45
*-оцінка з врахуванням інтегрованої мережі Billa
**-оцінка

Фінансовий стан компанії до початку повномасштабного вторгнення був досить непоганим. Як і в інших продовольчих рітейлерів, операційна діяльність Novus фінансувалась відстрочками платежів постачальникам (станом на кінець 2022 року сума товарних запасів в балансі ТОВ Новус Україна складала близько 1.4 млрд грн, кредиторської заборгованості перед постачальниками – 2.6 млрд грн, відзначимо, що протягом 2022 року мережа зменшила заборгованість перед постачальниками на 700 млн грн).

Розвиток мережі відбувався за рахунок реінвестованого прибутку та кредитів ЄБРР.

Станом на кінець 2021 року кредитне навантаження Novus становило близько 2.8 млрд грн та цілковито складалось з кредиту ЄБРР. Оскільки кредит було отримано в іноземній валюті, в 2022 році компанія отримала збиток внаслідок девальвації гривні з 28 грн за 1 usd до 36.57 грн (сума зобов’язання перед ЄБРР в гривні збільшилась, відповідно, на 30%).

Таким чином, станом на кінець 2022 року кредитна заборгованість мережі Novus становила близько 3.5 млрд грн, співвідношення боргу до виручки – приблизно 25%, що є досить високим показником (при цьому погашення кредиту ЄБРР, згідно початкового графіку, буде тривати до 2027 року, що є позитивним фактором з точки зору загальної ліквідності мережі).

Щодо фінансового результату за 2022 рік, згідно даних відкритих джерел EBITDA (операційний прибуток до амортизації) ТОВ Новус Україна склала близько 200 млн грн, при цьому операційний збиток становив 754 млн грн, а чистий збиток – 2.5 млрд грн (в першу чергу за рахунок переоцінки валютних зобов’язань – перед ЄБРР та пов’язаними компаніями).

Інші компанії: