Овостар
Компанії -> Овостар (WSE:OVO)

Компанія Овостар – один з провідних виробників курячих яєць в Україні, його частка серед промислових виробників протягом останніх років складає більше 20%.

Середній річний обсяг виробництва яєць Овостаром протягом 2016 – 2022 років становив 1.6 млрд штук (в 2022 році обсяг виробництва знизився у порівнянні з попереднім роком на 9% та становив 1.546 млрд штук). У фокусі компанії виробництво та продаж брендованих яєць (ТМ Ясенсвіт), експорт яєць, а також виробництво яєчних продуктів для реалізації українським та міжнародним компаніям-виробникам харчових продуктів.

Виробничі потужності Овостару знаходяться в Київському регіоні. Птахофабрики групи розташовані у с. Крушинка Васильківського району та смт. Ставище, також в структурі групи функціонує завод з виробництва комбікорму, власний інкубатор ті інші активи.

IPO та бурхливий розвиток

Групу Овостар було створено Борисом Бєліковим та Віталієм Вересенко в 2008 році в результаті об’єднання таких активів як птахофабрика Україна, Крушинський птахокомплекс та інших.

В 2011 році Овостар здійснив IPO на Варшавській фондовій біржі, залучивши $33.4 млн (в рамках IPO було розміщено 25% групи, загальна капіталізація Овостара склала $133 млн).

Отримані в рамках IPO кошти компанією було спрямовано на розвиток бізнесу та суттєве збільшення виробничих потужностей.

Якщо в 2010 році загальне поголів’я курей Овостару становило менше 3 млн голів, а виробництво яєць – близько 550 млн штук, до 2016 року обидва показники збільшились майже втричі – поголів’я курей склало 7.6 млн голів, виробництво яєць - 1.479 млрд штук.

Овостар виробництво яєць

Загальна сума капітальних інвестицій компанії (не враховуючи інвестиції в збільшення поголів’я курей) протягом 2012-16 року становила близько $55 млн (з них більше половини – в 2012 році, після IPO).

Відзначимо, що при досить активному зростанні та інвестиціях, політика Овостару стосовно залучення кредитного фінансування завжди була дуже консервативною – її борг протягом останніх десяти років завжди залишався на досить низькому рівні.

Стагнація

В період після 2012-13 років загальна ситуація на українському ринку курячих яєць погіршилась, що позначилось на прибутковості роботи провідних виробників яєць.

По-перше, на внутрішньому ринку відбулось скорочення населення попиту на яйця через російську анексію Криму та військові дії на Донбасі. Споживання яєць в Україні зменшилось з 13.3 млрд штук в 2014 році до 11.4 млрд штук в 2016-му.

По-друге, виникли проблеми з експортом – через військові дії в регіоні Близького Сходу суттєво знизились поставки в Ірак, який до цього був ключовим експортним ринком для українських виробників. Також, через спалахи пташиного грипу в різних регіонах України, деякі з основних країн-імпортерів українських яєць та яєчних продуктів (ОАЕ, Саудівська Аравія, країни ЄС) повністю або частково призупиняли імпорт яєць з України.

Відзначимо і значну девальвацію гривні в 2014-15 роках, яка негативно вплинула на прибутковість виробників через більш суттєве зростання цін на корма у порівнянні з цінами на яйця.

Таким чином, обсяги виробництва яєць в Україні та прибутковість виробників починаючи з 2014 року знижувалась (дуже суттєві втрати поніс найбільший виробник яєць в Україні – агрохолдинг Авангард, обсяги виробництва якого протягом 2014-15 років скоротились вдвічі).

Саме за таких умов Овостар продовжував нарощувати виробництво, збільшуючи свою частку ринку (з 7% серед промислових виробників в 2013 році до 20% в 2017-му).

Враховуючи обмежений попит на внутрішньому ринку (будь-яка надлишкова пропозиція призводила до обвалу цін), компанія активно розвивала експортні поставки як яєць, так і яєчних продуктів (Овостар став однозначним лідером українського ринку за обсягами виробництва та експорту рідких яєчних продуктів).

На внутрішньому ж ринку, враховуючи географічну близькість виробничих потужностей групи до Києва, саме столичний регіон, в якому купівельна спроможність населення є більшою у порівнянні з іншими регіонами країни, був для компанії основним ринком збуту.

Показники прибутку Овостару в абсолютному вимірі були непоганими та відносно стабільними, але треба враховувати, що в той же час обсяги виробництва та продажів яєць компанією суттєво зростали, тож в перерахунку на одиницю продукції прибутковість знижувалась.

Також треба враховувати, що до формальних показників прибутковості Овостару (наприклад, EBITDA – операційний прибуток до амортизації) треба ставитись з обережністю – вони не завжди відображають реальну картину в бізнесі через дві причини – переоцінку біологічних активів (поголів’я курей), а також постійну необхідність в інвестиціях в біологічні активи.

З точки зору фінансової звітності інвестиції в оновлення поголів’я курей не відображені ні в показнику EBITDA, ні в показнику операційного грошового потоку. Тож, на наш погляд, найкращим показником, який відображає стан справ в бізнесі Овостару є лише операційний грошовий потік скоригований на суму інвестицій в поголів’я курей (біологічні активи).

Динаміку EBITDA Овостару, а також скорегованого операційного грошового потоку компанії протягом останніх років наведено на графіку нижче:

Овостар EBITDA та скорегований операційний грошовий потік

Новітня історія та вплив повномасштабного вторгнення

2017-19 роки були відносно непоганими як для українських виробників яєць в цілому, так і Овостару. Загальне поголів’я курей групи в ці роки складало близько 7.5-8 млн, виробництво в середньому становило 1.6 млрд яєць на рік (з них експорт – на рівні 550 млн штук, приблизно стільки ж складала переробка, решта - поставки на внутрішній ринок).

Фінансові показники були не дуже високими але стабільними. За ці три роки загальний скоригований операційний грошовий потік компанії склав майже $25 млн.

А ось період, починаючи з 2020 року, був найскладнішим в історії групи. Все почалося з суттєвого зростання світових цін на зернові та олійні культури, що призвело до значного збільшення цін на корма. В цей же час, за рахунок обмежень зі сторони країн-імпортерів, скоротився експорт (в 2020 році на 20%, в 2021-му – більше ніж на 50%), тож на внутрішньому ринку сформувався надлишок пропозиції, який тиснув на ціни.

В 2020 році ціни на яйця в Україні в середньому майже не змінилися у порівнянні з попереднім роком при досить значному зростанні собівартості. В 2021 році ціни на яйця зросли, але цього було достатньо лише для зберігання близької до беззбиткової діяльності виробників – протягом 2020-2021 років показник скоригованого операційного грошового прибутку Овостару був близьким до нуля.

Відзначимо також, що в 2021 році загальне виробництво курячих яєць в Україні знизилось у порівнянні з попереднім роком на 14% та склало 14.1 млрд штук. Серед виробників найбільші проблеми мав все той же Авангард (частково – через розслідування НАБУ попередньої діяльності основного акціонера компанії – Олега Бахматюка).

Незважаючи на негативну ситуацію на ринку, в 2021 році Овостар навіть збільшив виробництво яєць у порівнянні з попереднім роком (до рекордних для групи 1.691 млрд штук). Загалом частка Овостару серед промислових виробників яєць в 2021 році склала 24%. Враховуючи експортні обмеження та проблеми Авангарда, Овостар суттєво збільшив свою частку на внутрішньому ринку.

Повномасштабне російське вторгнення мало великий вплив на український ринок яєць загалом та на діяльність групи Овостар зокрема.

Бойові дії на території Київської області мали значний вплив на виробництво компанії. Підприємство з переробки яєць в Макарові опинилось практично в епіцентрі вторгнення на Київщину, птахофабрика в Васильківському районі також знаходилась в безпосередній близькості від бойових дій.

Бойові дії суттєво вплинули на логістичні шляхи постачання кормів, а також на реалізацію продукції. До того ж масовий виїзд населення за межі країни суттєво вплинув на скорочення внутрішнього споживання яєць та яєчних продуктів в Україні.

Через скорочення внутрішнього споживання та незрозумілі експортні перспективи, протягом першого півріччя Овостар скоротив поголів’я курей з 8.4 млн до 6.26 млн (на 30.06.22).

З іншого боку основні конкуренти Овостару постраждали набагато більше.

Авангард втратив найбільшу в Європі Чорнобаївську птахофабрику (там загинуло близько 3 млн курей-несучок), на окупованій території Запорізької області залишились дві птахофабрики ще одного з найбільших українських виробників – групи Інтер-Агросистема (ще одна птахофабрика – в Гуляйполі – знаходиться фактично на лінії фронту)

За оцінками Союзу птахівників України, через повномасштабне російське вторгнення Україна втратила близько 20% промислового потенціалу виробництва яєць.

Таким чином, серед найбільших українських виробників яєць, Овостар постраждав від повномасштабного вторгнення чи не найменше.

В 2022 році загальне виробництво яєць групою склало 1.546 млрд штук, на 9% менше, ніж в попередньому році. Продажі яєць знизились у порівнянні з минулорічними на 6% та становили 1.081 млрд штук.

Цікаво, що незважаючи на провал в першому кварталі, за рахунок відкриття європейського ринку (до того ж ЄС скасував всі мита на українські товари), Овостар збільшив обсяги експорту яєць на 10% – в 2022 році він становив 290 млн штук (більша частина – це експорт в країни ЄС, який в грошовому вимірі зріс в три рази у порівнянні з 2021-м роком).

Враховуючи, що за рахунок виробництва яєць домогосподарствами (яке має дуже чітко виражену сезонність – влітку виробництво перевищує зимове більше ніж в два рази), до кінця літа 2022 року пропозиція яєць на внутрішньому ринку перевищувала попит, а ціни залишалися достатньо низькими. Таким чином, до початку четвертого кварталу Овостар був більше сфокусований на експорті.

А ось протягом вересня-жовтня 2022 року, за рахунок зменшення виробництва яєць домогосподарствами, а також часткового відновлення попиту на яйця в Україні, внутрішні ціни на яйця зросли більше ніж вдвічі, що сприяло покращенню показників прибутковості Овостару.

Скоригований операційний грошовий потік компанії в останньому кварталі 2022 року склав $5,4 млн (при поступовому відновленні поголів’я курей), що дорівнює показнику за попередні дев’ять місяців (за скорочення поголів’я).

Через суттєве покращення показників, в грудні 2022 року Рада директорів Овостара вирішила виплатити проміжні дивіденди своїм акціонерам в розмірі EUR 3.9 млн.

Загальний фінансовий стан Овостару залишається хорошим. Бізнес фінансується в основному за рахунок власного капіталу, компанія залишається консервативною щодо залучення боргового фінансування. Станом на кінець 2022 року загальна сума кредитів в балансі компанії становила $11 млн, при сумі грошових коштів – до виплати проміжних дивідендів - в розмірі $12.1 млн.

Операційні показники

2022 2021 2020 2019 2018 2017
Поголів'я курей, млн 7.2 8.4 8.0 8.1 7.6 7.7
Виробництво яєць, млн шт 1 546 1 691 1 672 1 587 1 625 1 659
Продажі яєць, млн шт 1 082 1 150 1 104 1 147 1 381 1 195
Експорт яєць, млн шт 264 290 349 525 587 529
Переробка яєць, млн шт 427 501 552 577 530 541

Фінансова інформація

$ тис. 2022 2021 2020 2019 2018 2017
Виторг 135 626 133 366 98 907 104 654 124 967 98 688
EBITDA 11 100 5 700 8 000 -15 500 21 900 26 500
Чистий прибуток 6 087 1 655 2 592 -20 016 17 459 22 918
31.12.22 31.12.21 31.12.20 31.12.19 31.12.18 31.12.17
Активи 110 695 141 019 131 314 145 815 145 573 131 023
Основні засоби 46 568 91 490 88 209 93 696 81 772 67 423
Оборотні активи 64 127 49 529 43 105 52 119 63 801 63 600
Запаси 22 132 28 481 24 354 27 854 31 745 22 921
Грошові кошти 12 181 2 435 1 626 4 478 14 346 14 958
Власний капітал 83 921 109 889 104 404 120 951 126 812 106 916
Борг 10 929 20 131 10 765 10 390 9 331 13 618

Інші компанії: