Агропросперіс
Компанії -> Агропросперіс

Група Агропросперіс – один з найбільших українських виробників та експортерів аграрної продукції, щороку компанія виробляє близько 1.5 млн тон зернових та олійних культур.

Загальний земельний банк групи станом на початок 2023 року складає близько 300 тис. га (за розміром земельного банку Агропросперіс входить до першої п’ятірки найбільших українських агро-виробників) та розташований переважно в Вінницькій, Хмельницькій та Сумській областях (всього холдинг представлений в 12 областях України).

В структурі групи також знаходиться 12 елеваторів з загальною потужністю зберігання близько 550 тис. тон. Елеваторні потужності компанії не є дуже великими, враховуючи, що щорічний врожай групи коливається між 1.3 млн тон та 1.8 млн тон зернових та олійних.

До того ж, окрім власного вирощування зернових та олійних культур Агропросперіс має досить великий торгівельний бізнес з закупівлі зернових в українських фермерів та подальшого його експорту.

В середньому за один сезон протягом останніх років до повномасштабного російського вторгнення в Україну Агропросперіс експортував близько 2-2.5 млн тон зернових та олійних культур (компанія стабільно входить до ТОП-10 українських експортерів зерна).

За нашими оцінками, 50-60% від загальної суми експорту складає власний врожай групи, решта – закупівлі в непов’язаних з групою фермерських господарств.

Для забезпечення логістичної підтримки експорту група придбала 400 вагонів-зерновозів – Агропросперіс входить до переліку найбільших приватних власників вагонів-зерновозів України. За нашими оцінками, за один сезон (маркетинговий рік) вагони Агропросперіс перевозять з елеваторів в порти 700-800 тис. тон зернових.

Враховуючи відносно невеликі потужності по зберіганню зернових групи в Україні, а також наявність вагонів-зерновозів, група робить ставку на швидкий оборот товару (деякі елеватори Агропросперіс роблять 5-6 оборотів зерна за сезон), терміни ж зберігання зерна на елеваторах не дуже тривалі. Ця модель роботи значною мірою відрізняється від моделі інших українських агрохолдингів – таких як ІМК, Астарта, Епіцентр, УЛФ, та більше нагадує модель роботи трейдерів.

Окремою частиною бізнесу групи в Україні є постачання фермерам насіння, засобів захисту рослин та мінеральних добрив, а також фінансування фермерів.

Для потреб фінансування фермерів в 2015 році групою був куплений збанкрутілий Астра Банк, на базі якого було створено Агропросперіс Банк. Банк почав досить активно кредитувати українських фермерів, особливо тих, які мали відносини з іншими підрозділами групи. Особливо відзначимо, що Агропросперіс став одним з лідерів серед українських банків щодо обсягів кредитування аграріїв під аграрні розписки.

Станом на кінець третього кварталу 2022 року загальна сума активів Агропросперіс Банку склала 2.2 млрд грн (серед них кредитний портфель 1.2 млрд грн), власний капітал банку - 301 млн грн.

Власником Агропросперіс є група американських інвестиційних фондів під управлінням компанії NCH Capital. Акціонерами фондів NCH Capital згідно даних відкритих джерел (наприклад) є ЄБРР, а також фонди таких відомих організацій, як Harvard University, John Hopkins University, Skoll Foundation та інших. Власниками самої NCH Capital є американці Джордж Рор та Моріс Табачініч.

NCH почав інвестувати в Україну ще в 90-ті роки. Першими були інвестиції в комерційну нерухомість, так, NCH Capital інвестував в дніпропетровький бізнес-центр Цитадель, київський офісний центр Millenium, універмаг «Україна», готель «Либідь» та інші (всього в українську нерухомість фонд вклав $100 млн).

В українське сільське господарство NCH почав інвестувати в 2006 році, коли компанією з управління активами було створено окремий фонд для інвестицій в аграрний сектор Східної Європи обсягом $1.2 млрд.

NCH почав стімко нарощувати земельний банк в Україні та сусідніх державах, за декілька років сконцентрувавши 820 тис. га в Україні, Росії, Молдові, Болгарії, Казахстані та Румунії. В Україні до 2011 року групою було сконцентровано 400 тис. га землі (за розміром земельного банку NCH посідав друге місце серед українських агрохолдингів, поступаючись лише Укрландфармінгу Олега Бахматюка).

До 2014 року земельний банк холдингу знаходився на відносно стабільному рівні, але починаючи з 2014-2015 років та до 2019-2020 років за рахунок значної оптимізації активів він зменшився приблизно до 300 тис. га. В першу чергу компанія продавала господарства, що демонстрували найгірші результати серед всіх активів групи протягом декількох років.

Саме в цей проміжок часу, починаючи з 2016-17 років, ми дізнались про Агропросперіс, як про досить великого українського трейдера аграрною продукцією. Компанія розпочала як трейдер, який робив поставки в порти, потім, отримавши квоти в українських портових терміналах, почав власну перевалку зерна на судна, працюючи на умовах FOB та CIF.

Виходячи з того, що власниками компанії є інвестиційні фонди, бізнес-модель Агропросперіс орієнтована на головну ціль - отримання максимального прибутку на вкладені кошти. Компанія обережно ставиться до нових інвестицій, ретельно розраховуючи їх окупність та вкладаючи кошти лише в проекти з швидким поверненням вкладених коштів (на наш погляд, саме тому група не вкладає значні кошти в розширення елеваторних потужностей – окупність таких проектів не завжди швидка та очевидна).

Також саме прагнення до максимізації поточних прибутків може впливати на рішення щодо сівозміни, збільшуючи частку більш рентабельних на поточний момент культур (таких як соняшник), незважаючи на потенційні негативні наслідки в більш довгостроковій перспективі.

З іншого боку Агропросперіс є чи не єдиним в Україні роботодавцем (серед агро-компаній), яка пропонує своїм працівникам інвестувати особисті кошти в компанії, в яких вони працюють, та отримувати дохід від інвестицій в залежності від фінансових результатів компанії. В одному з інтерв’ю 2019 року пані Марія Осика, CEO Агропросперіс, відзначила, що в 2018 році розмір таких інвестицій від 1.2 тис. співробітників компанії склав $10 млн (отриманий дохід на інвестиції – 78%).

Оскільки компанія не є публічною, у відкритому доступі даних щодо операційних та фінансових результатів Агропросперіс небагато.

Накладаючи дані щодо земельного банку Агропросперіс на середню прибутковість вирощування зернових та олійних в Україні протягом останніх декількох років, можна зробити оцінку, що починаючи з 2017-18 років та до 2021 року середня EBITDA компанії від вирощування зернових знаходилась в проміжку $80-120 млн (окремий фінансовий результат приносили трейдингові та фінансові операції).

Як і в інших українських агрохолдингів, за нашими оцінками, в 2021 році фінансові результати Агропросперіс повинні були суттєво покращитись (на що вплинули високі ціни та хороша врожайність зернових та олійних культур в базових для Агропросперіс регіонах України).

Враховуючи, що значна кількість активів компанії знаходяться в Харківській та Сумській областях (в Сумській області розташована значна частина земельного банку Агропросперіс – 60 тис. га, а також три елеватори, в Харківській – 31 тис. га та два елеватори), повномасштабне вторгнення рф мало суттєвий вплив на діяльність групи.

З негативного боку також відзначимо суттєве зниження в 2022 році врожайності кукурудзи в Вінницькій області, де розташована значна частина земельного банку Агропросперіс (71 тис. га).

З іншого боку, оскільки Агропросперіс фінансує свою діяльність власними коштами, компанія має досить високий запас міцності, тож можна казати лише про зниження доходів її інвесторів.

В першій половині сезону 2022/23, за нашими оцінками, Агропросперіс увійшов до першої п’ятірки найбільших українських експортерів зернових, тож компанія продовжує активно працювати і розвивати свій бізнес в поточних надважких умовах.

На головну

Інші компанії: