Епіцентр
Компанії -> Епіцентр-К

18 лютого 2024

Група Епіцентр є одним з найбільших українських рітейлерів, абсолютним лідером сегменту DIY, а також одним з найбільших агрохолдингів країни.

В мережі торгівельних центрів та гіпермаркетів групи станом на початок 2024 року 75 об’єктів з загальною торгівельною площею більше 2 млн кв м. Більша частина торгівельних центрів включають в себе магазини формату shop-in-shop (магазин в магазині), що забезпечує найширший асортимент товарів – від будівельних матеріалів до електроніки та продуктів харчування.

За асортиментом товарів Епіцентр є беззаперечним номером один серед українських рітейлерів, які працюють в переважно оффлайн сегменті.

Також Епіцентр належить до десятки провідних українських агрохолдингів за розміром земельного банку та до ТОП-5 за загальною потужністю зі зберігання зерна.

Група має досить непоганий фінансовий стан та, як завжди, амбітні плани щодо подальшого розвитку.

Вбивча швидкість Епіцентр-К

Історія Епіцентр-К розпочалась з середини дев’яностих років, коли подружжя Галина та Олександр Гереги почало займатися реалізацією керамічної плитки, яку завозили з Польші, на київських ринках.

В 1996 році було відкрито перший невеличкий магазин з продажу плитки, який займав лише 25 кв. м, а трохи пізніше започатковано компанію Цермет АГС, операційною діяльністю якої займався Олександр, фінансами – Галина.

В 2000 році Цермет АГС вже був другою компанією за обсягами реалізації плитки після тогочасного лідера ринку – компанії Агромат.

Наприкінці 90-х в подружжя Герег з’явилась ідея щодо будівництва гіпермаркету будівельних матеріалів в Києві. Точніше, після відвідування гіпермаркетів Auchan та Leroy Marlin в Польщі, з’явилась мрія, бо спочатку відкриття чогось подібного в Україні здавалось малореальним.

На початку 2000-х мрія почала набувати конкретних обрисів. За основу були взяті гіпермаркети французської мережі Castorama в Польщі. З ідеєю щодо будівництва великого гіпермаркету подружжя Герег звернулось до київської влади – і, мабуть, знайшла порозуміння, бо в подальшому в Епіцентру, як мінімум, не було проблем у відносинах з владними органами.

До речі, протягом 2012 - 2014 років Галина Герега сама була заступником міського голови та секретарем Київради, а Олександр Герега був депутатом Верховної Ради двох скликань.


Олександр та Галина Гереги - власники групи Епіцентр

Так чи інакше, перший будівельно-господарський гіпермаркет Епіцентр-К з’явився в Києві на вулиці Братиславській в грудні 2003 року (той рік був знаменним для країни з точки зору розвитку сучасних форматів торгівлі – окрім Епіцентру в Києві було відкрито перший гіпермаркет Metro та торгівельний центр Караван).

Площа першого гіпермаркету Епіцентр-К становила 17 000 кв м, вартість будівництва становила приблизно $6.5 млн.

Влітку 2004-го Гереги вже почали будувати другий гіпермаркет. Новий магазин Епіцентр-К було розташовано поблизу гіпермаркету продовольчих товарів Metro біля київської окружної дороги. Таким чином, вже в той час почали формуватись перші рітейл-парки – зони, де різні типи гіпермаркетів та торгівельні центри генерують трафік відвідувачів одне для одного.

Частково гіпермаркети будувались за кредитні кошти – вже на кінець 2004 року сума кредитної заборгованості Епіцентру перед банками становила більше 10 млн грн (на кінець 2005 року боргове навантаження компанії Епіцентр-К було на рівні 71 млн грн, 2007-го – вже майже 800 млн грн).

Відбулась активна експансія – в 2006 році мережа нараховувала шість гіпермаркетів, в 2007-му – 14, 2008-му – 22. 2005-2008 роки були періодом будівельного буму в Україні, загальні обсяги будівництва зростали кожного року на 20-30%, тож попит на товари для ремонту був дуже значним.

При цьому конкуренція була значно нижчою у порівнянні з іншими напрямками рітейлу – основними конкурентами будівельних гіпермаркетів були звичайні міські ринки, тож і прибутковість роботи була суттєво вищою у порівнянні з іншими напрямками (такими як фуд-рітейл чи продажі електроніки).

Інші компанії, які були представлені в той час в сегменті сучасного формату торгівлі будівельними матеріалами, - Нова Лінія (основними власниками якої були інвестиційні фонди East Capital та Dragon Capital), та іноземні гравці - Praktiker, OBI та Leroy Marlin.

Саме Епіцентр-К та Нова Лінія розвивалися найвищими темпами, іноземним гравцям в той час було важко на українському ринку, тож вони в своєму розвитку були значно менш агресивними.

Епіцентр та Нова Лінія активно конкурували за найкращі локації гіпермаркетів в найбільших містах України, і поступово Епіцентр почав вигравати цю конкуренцію.

Найбільшою перевагою компанії в ті роки була швидкість - здатність швидко та ефективно вирішувати «земельні» питання, швидкість будівництва гіпермаркетів (нові магазини значної площі будували в середньому за 120 днів), а також загальна швидкість прийняття рішень (в цьому плані значною була перевага по відношенню і до Нової Лінії, не кажучи вже про іноземців).

Станом на 2008 рік в мережі Епіцентр-К було 22 гіпермаркети, Нова Лінія – 13 гіпермаркетів. В тому ж році загальний виторг компанії Епіцентр-К становив 6.2 млрд грн, Нової Лінії – 2.2 млрд грн.

Суттєво зростаючи в масштабі, та стаючи все більш важливим покупцем для своїх постачальників, Епіцентр-К почав отримувати ексклюзивні умови постачання товарів, домагаючись не лише значного відтермінування оплати за товар (на 120-180 днів, що суттєво більше, ніж в інших напрямках рітейлу), а й оплати «після реалізації товару». Це дозволяло компанії мати максимально широкий асортимент продукції, звертаючи меншу увагу на оборотність товарних запасів (загалом в рітейлі цей показник є одним з найважливіших з точки зору операційної ефективності).

Незважаючи на кризу 2008 року, Епіцентр-К залишився фінансово стійкою компанією, тому в подальші роки зростання було значним – вже станом на кінець 2012 року в мережі було 40 гіпермаркетів, компанія стала домінуючим гравцем на ринку, і почала конкурувати з іншими гравцями вже на їх території, відкриваючи гіпермаркети (з більш широким асортиментом/нижчими цінами) відносно недалеко від локацій магазинів конкурентів.

В 2013 році Епіцентр придбав мережу Нова Лінія, а Praktiker та OBI вирішили вийти з українського ринку. Єдиною іноземною мережею серед міжнародних рітейлерів в форматі DIY та будівельних матеріалів залишилась французька Leroy Marlin.

Після поглинання Нової Лінії (в складі якої на той час було 16 маркетів) загальна кількість магазинів під управлінням групи Епіцентр-К зросла до 60.

Магазин в магазині

Паралельно з процесом поглинання Нової Лінії власники Епіцентру в 2013 році почали активно цікавитись виходом на російський ринок.

Компанія розглядала земельні ділянки для побудови своїх гіпермаркетів в російській столиці, в пресі фігурували повідомлення про те, що Епіцентр-К готовий побудувати в росії протягом десяти років більше двадцяти магазинів. Як завжди, група підходила до нового проекту масштабно та з розмахом.

Але початок війни рф докорінно вплинув на плани компанії. Більше того, значна девальвація гривні протягом 2014-15 років та втрата гіпермаркетів в Криму та на Донбасі (загалом було втрачено дев’ять маркетів, хоча достеменно невідомо, коли саме Гереги втратили контроль над активами на окупованих територіях) спонукала Епіцентр-К більше концентруватись на стабілізації поточної фінансової ситуації та інтеграції Нової Лінії, ніж на подальшому розвитку.

В основному банки фінансували мережу в іноземній валюті, до того ж, значну частину продукції група імпортувала, тож девальвація гривні досить суттєво вплинула на діяльність компанії.

Допомогло компанії те, що у відносному виразі (у порівнянні з виторгом та операційним прибутком), кредитне навантаження мережі не було високим, особливо враховуючи монопольні ринкові позиції Епіцентру.

В 2014 році виторг мережі становив 19 млрд грн (ще 3 млрд грн склав виторг Нової Лінії), EBITDA – більше 2 млрд грн, при загальній заборгованості за банківськими кредитами на кінець року в 1.7 млрд грн.

В наступні два роки Епіцентр суттєво зменшив свій і так не дуже великий борг (на кінець 2016 року він зменшився до 500 млн грн при виручці в 28 млрд грн), тож фінансовий стан компанії залишився на дуже пристойному рівні.

Саме після великої кризи 2014-15 років власники групи вирішили відкрити новий великий напрямок бізнесу - в аграрній сфері. Все розпочалося з експорту зернових та олійних, що дозволяло Епіцентру частково хеджувати валютні ризики та оптимізувати платежі з ПДВ, а вже в березні 2016 року Гереги придбали перший великий актив в агро - Вінницьку агропромислову групу, що оперувала земельним банком в 41 тис. га (більше про розвиток агрохолдингу Епіцентр Агро читайте нижче).

Щодо розвитку мережі гіпермаркетів, Епіцентр змінив свій фокус. По-перше, компанія почала відкривати відносно невеликі нові маркети в містах з населенням менше ніж 200 тис. жителів (до цього фокус був лише на великих містах).

По-друге, Епіцентр розвивав напрямок shop-in-shop, відкриваючи тематичні концептуальні магазини всередині своїх гіпермаркетів.

Ще в 2009 році компанія почала розвивати мережу відділів Деко – з товарами для декору, подарунків, текстилю та посуду. Пізніше з’явились інші мережі формату shop-in-shop – дитячі магазини E.Pic (2011 рік), Центри Меблів (2014), спортивні магазини Intersport (2015), центри техніки та електроніки ЦеТе (2018 рік), Студія Світла, Кераміка Центр та інші.

Окремо відзначимо початок відкриття з 2020 року в торгівельних центрах мережі власних сучасних продовольчих супермаркетів Food Market – Епіцентр став повноцінним фуд рітейлером.

Розвиваючи нові окремі напрямки, а також оновлюючи зовнішній вигляд своїх магазинів, роблячи їх більш сучасними, Епіцентр зробив великий крок від відносно вузьконаправлених DIY гіпермаркетів (з фокусом в асортименті товарів на будівельних матеріалах) до повноцінних торгівельних центрів.

Загалом, темпи відкриття нових торгівельних об’єктів уповільнились. Протягом п’яти років – з 2014-го по 2018-й було відкрито всього 14 торгівельних центрів, в основному – меншого формату у порівнянні з існуючими. Враховуючи втрату магазинів в Криму та на Донбасі, кількість гіпермаркетів мережі (Епіцентр-К та Нова Лінія) збільшилась з 60 на кінець 2013 року до 64 на кінець 2018-го.

Кількість магазинів Епіцентр-К
* - з 2013 року з врахуванням гіпермаркетів Нова Лінія

За рахунок стабілізації загальної економічної ситуації в країні та збільшення купівельної спроможності населення у порівнянні з кризовими роками, виторг компанії Епіцентр-К зростав більшими темпами у порівнянні з торгівельними площами, досягнувши позначки 37 млрд грн в 2018 році (не враховуючи виторг від експорту зернових та олійних).

2019-2021 роки, навпаки, стали періодом більш активного розвитку мережі. В 2019-му було відкрито вісім нових торгівельних центрів, в 2020-му (незважаючи на епідемію Covid та локдауни) мережа збільшилась ще на чотири, а наприкінці 2021-го загальна кількість торгівельних центрів групи становила вже 79.

До того ж, компанія робила реконструкцію та ребрендінг гіпермаркетів Нова Лінія, а також відкрила декілька магазинів E.Pic, Intersport та Деко в торгівельних центрах, не пов’язаних з групою Епіцентр (наприклад в київських ТЦ Retroville та Dream).

Нарешті, група активно розвивала і онлайн сегмент торгівлі. Інтернет-магазин 27.ua було запушено в 2016 році, пізніше його було переіменовано в epicenterk.ua, на базі якого вже в 2020 році було створено маркетплейс.

Незважаючи на великі амбіції, поки маркетплейсу Епіцентру до лідера ринку – Rozetka – досить далеко, але в ТОП-3 онлайн магазинів протягом останніх років epicenterk.ua входить регулярно (основні конкуренти – онлайн-магазини мереж Comfy та Алло).

Щодо фінансових показників, виторг компанії Епіцентр-К в 2021 році становив 57 млрд грн (без врахування експорту зернових та олійних – 55 млрд грн), EBITDA (згідно офіційної фінансової звітності) – 7.2 млрд грн, чистий прибуток – 4.2 млрд грн.

Виручка виторг Епіцентр-К

Враховуючи прибутки пов’язаних компаній – таких як Епіцентр-Н (що володіє частиною нерухомості групи), Нова Лінія, а також компаній, що представляють Епіцентр Агро – Агрохолдинг-2012, Інтерагроінвест, Лотівка Еліт, та інших – за нашими оцінками загальна офіційна EBITDA групи в 2021 році становила більше 12 млрд грн ($450-500 млн за тодішнім валютним курсом).

Борг компанії Епіцентр-К станом на кінець 2021 року становив близько 6.5 млрд грн, пов’язаних агрокомпаній (за нашими оцінками) – до 2 млрд грн, тож фінансовий стан групи був гарним.

Агрохолдинг

Група Епціентр-К розпочала свою діяльність на аграрному ринку країни в 2015 році, і вперше про Епіцентр як про помітний агрохолдинг почали говорити в 2016 році, після придбання Вінницької Аграрно-Промислової групи із земельним банком близько 40 тис. га.

В наступному році Епіцентр придбав активи міжнародного трейдера Glencore, а також Оболонь-Агро, збільшивши свій земельний банк до 110 тис. га.

Нарешті, придбавши в 2020 році частину активів групи Сварог, станом на початок 2021 року Епіцентр Агро зосередив під своїм управлінням 160 тис. га землі, ставши одним з найбільшим українських агрохолдингів.

Земельний банк групи Епіцентр

Паралельно компанія робила значні інвестиції в розвиток елеваторних потужностей, і станом на той же 2021 рік в складі Епіцентр Агро було 15 елеваторів з загальним обсягом зберігання 1.5 млн тон. За розміром потужностей по зберіганню зерна Епіцентр належить до ТОП-5 найбільших компаній країни.

Основна частина земельного банку групи розташована в Хмельницькій, Вінницькій та Київській областях, які є непоганими регіонами з точки зору погодних умов. Хмельницька область (в якій розташовано більше 50% землі Епіцентру) протягом останніх років взагалі є лідером серед усіх українських регіонів за середньою врожайністю більшості культур.

Враховуючи значні фінансові ресурси Епіцентр Агро, компанія могла дозволити собі вести інтенсивне сільське господарство, маючи високу собівартість на 1 га, але і показники врожайності, суттєво вищі за середні по країні.

В сівозміні групи в роки до повномасштабного вторгнення основною культурою була кукурудза, яка займала близько половини посівних площ. Решту посівів традиційно займали пшениця та соняшник.

В 2018 та 2019 роках врожайність кукурудзи Епіцентр Агро перевищила 10 т/га, пшениці – 6 т/га. В 2020-му році, як і в цілому по країні, показники врожайності зменшились (до 7-8 т/га по кукурудзі, у порівнянні з середніми по Україні 5.4 т/га), але вже в 2021 році врожайність кукурудзи перевищила 11.5 т/га (що стало новим рекордом для групи).

Врожайність пшениці в 2021 році становила 6.5 т/га, соняшнику – майже 3.5 т/га. Загальний валовий збір господарствами Епіцентр Агро в 2021 році становив більше 1.2 млн тон.

Основними компаніями Епіцентр Агро є Агрохолдинг-2012, Інтерагроінвест, Лотівка Еліт, СТОВ Довіра, Вінницька промислова група та Агрофірма Медобори. За нашими оцінками, які базуються на офіційній фінансовій звітності цих компаній, загальна EBITDA Епіцентр-Агро (не враховуючи результати компанії Епіцентр-К, що залишається основним експортером агропродукції) в 2021 році становила 3.7 млрд грн, в 2022-му – 1.4 млрд грн.

За даними самої компанії, протягом 2016-21 років загальна сума інвестицій групи в розвиток аграрного сегменту перевищила 10 млрд грн (з них більше 6 млрд грн – в розвиток елеваторного господарства). Джерелом інвестицій в основному був реінвестований прибуток як самого аграрного сегменту, так і мережі торгівельних центрів Епуцентр-К. Борг компаній аграрного сегменту групи Епіцентр станом на кінець 2021 року складав майже 2 млрд грн, кінець 2022-го року – більше 2.6 млрд грн.

Повномасштабне вторгнення

Завдяки рекордному врожаю зернових та олійних культур в 2021 році, станом на початок повномасштабного російського вторгнення Епіцентр Агро мав значні запаси зернових та олійних культур.

В нагоді стали значні потужності по зберіганню продукції, які більш ніж достатні для одночасного зберігання всього річного врожаю групи.

Оскільки агро-активи холдингу знаходяться переважно в Центральній та Західній Україні, операційна діяльність Епіцентр Агро від повномасштабного вторгнення не постраждала. З фінансової точки зору основний вплив мало суттєве обмеження експортної логістики зернових та олійних, а також зниження внутрішніх цін на зерно в Україні.

З точки зору сівозміни, в 2022 році компанія почала скорочувати посіви кукурудзи, збільшуючи посівні площі під соняшником та іншими олійними культурами. В 2023 році ця тенденція продовжилась, частка кукурудзи в загальній сівозміні була вже меншою за 40%, частка олійних культур (соняшник, соя, ріпак) становила 43%.

Сезон 2023/24 розпочався для всього українського аграрного сектору не надто оптимістично. Після десяти місяців функціонування, роботу «зернового коридору» з українських глибоководних чорноморських портів було зупинено в липні 2023 року (відновлено – в жовтні), до того ж, суттєво знизились світові ціни на основні зернові та олійні культури. Незважаючи на близьку до рекордної врожайність основних культур в 2023 році, прибутковість українських фермерів (якщо взагалі можна вести мову про прибутки) протягом першої половини сезону 2023/24 була мінімальною.

Реакція Епіцентр Агро на поточну ситуацію – в 2024 році холдинг планує відмовитись від вирощування кукурудзи. Згідно планів компанії, соняшник займе 36% посівних площ, соя – 23% (найвищий показник в історії компанії), ріпак – 10%, пшениця – 25%.

Також наразі в планах холдингу розвиток власної переробки олійних культур. Наприкінці 2023 року Епіцентр повідомив про плани збудувати в містечку Городок Хмельницької області індустріальний парк, в якому буде розміщено три заводи – з виробництва біоетанолу, переробки олійних, а також сміттєпереробний. В структурі комплексу будуть також сонячна електростанція, ТЕЦ та елеватор.

Щодо впливу повномасштабного російського вторгнення на діяльність мережі торгівельних центрів та будівельних гіпермаркетів, то вже в перші тижні війни було знищено три торгівельні центри Епіцентр – у Чернігові, Маріуполі і Бучі. Ще декілька ТЦ опинились на окупованій росією території.

Після деокупації Херсону група відновила роботу двох гіпермаркетів в цьому місті, але перший з них було повністю знищено внаслідок російської ракетної атаки в лютому 2023 року, другий – зазнав пошкоджень внаслідок атаки в травні того ж року.

Станом на початок 2024 року загальна кількість торгівельних центрів під брендами Епіцентр та Нова Лінія становить 75.

Виторг компанії Епіцентр-К в 2022 році становив 57.6 млрд грн (майже без змін у порівнянні з 2021 роком), чистий прибуток – 3.6 млрд грн. Загальна сума боргу компанії станом на кінець року – 8.2 млрд грн, власний капітал – майже 26 млрд грн. Операційна діяльність мережі ТЦ та гіпермаркетів (товарні запаси мереж) майже на 100% фінансується за рахунок відтермінування платежів постачальникам.

За перші дев’ять місяців 2023 року виторг Епіцентр-К збільшився більше ніж на 25%, тож за підсумками всього 2023 року можна очікувати на непогані фінансові показники діяльності.

В планах групи на 2024 рік, окрім початку інвестицій у власну переробку зернових та олійних, є завершення будівництва логістичного центру у Хмельницькому, а також двох сучасних торгівельних центра – на Одеському шосе в передмісті Києва та в Бучі (на місці зруйнованого внаслідок бойових дій гіпермаркету).

Нещодавно Епіцентр зробив інвестицію в сумі EUR 10 млн в Intersport Polska. За рахунок об'єднання системи закупівель та логістики польської та української Intersport, Епіцентр планує отримати додаткову ефективність та масштабувати діяльність обох мереж.

Таким чином, незважаючи на повномасштабну війну, Епіцентр продовжує свій розвиток в основних сегментах діяльності, група має стабільний фінансовий стан та непогані операційні та фінансові результати.

Фінансові показники Епіцентр-К

Млн грн 2019 2020 2021 2022
Виторг (без ПДВ) 45 650 50 382 57 255 57 627
Операційний прибуток 4 450 5 085 4 899 6 439
Чистий прибуток 3 750 3 171 4 168 3 605
Борг 2 775 4 910 6 506 8 166
Середній термін реалізації товарів, днів 175
Середній термін товарного кредиту, днів 185

Інші компанії: